Det pågår en kontinuerlig utveckling i hur samhället fungerar, hur vi konsumerar varor och tjänster och förväntningar kring vad som är rimligt och möjligt. Idrotten och idrottandet påverkas naturligtvis av samma kontinuerliga utveckling. Vi vet också att utveckling skapar oro, motstånd och misstro. Det är utmanande att omforma sin verksamhet, beteende och föreställningsramar. Kanske har idrottsrörelsen särskilt stora utmaningar då en betydande del av sin identitet ligger i en konservativ folkrörelsetradition som inte alltid varit i takt med tiden.
Idrottande utvecklas och idrottare har förändra förväntningar. Idag ser vi hur nya typer av idrottande utanför de traditionella föreningarna är på stark frammarsch. PT-trenden där gymföretagen var tidigt ute har nu utvecklats till specialiserade löpcoacher, simcoacher, och längdskidcoacher. Dessa coacher är i de flesta fall starka personligheter som med olika grad av formaliserade organisationsformer erbjuder ytterst eftertraktade träningsaktiviteter som de vuxna är beredda att betala ordentligt för. Ordet ordentligt ska här ses i betydelsen att det går att driva en verksamhet på del- eller heltid för den aktuella coachen.
I denna utveckling finns nu en ny företeelse som är intressant att fundera kring – Träning som event. Allt oftare kommuniceras i framförallt sociala medier om träningsaktiviteter som paketeras som event, alltså som ett tillfälle som är mer än bara träning, utan också med inslag som är starkt identitetsskapande och präglat av underhållning. Det kan vara ett simevent i en sjö där coacherna har samarbete med våtdräktsproducenter och låter befintliga adepter testa nya produkter och där nya adepter släpps in i gemenskapen. Det kan vara backlöpningsevent där skoleverantörer låter löpcoacher ta sina adepter på spännande löpning med möjlighet att testa nya skor.

Härom veckan fick jag möjlighet att vara med på ett sådant event där Wickström Coaching, en träningscommunity och träningstjänst med fokus på längdskidåkning, genomförde ett gemensamt träningspass på SkiErg (stakmaskin). Träningen genomfördes i hybridformat med både adepter på plats i en studio och uppkopplade via Zoom hemma i träningsrummet eller på gymmet. I studion fanns naturligtvis Erik Wickström i centrum och där Erik Tiberg var facilitator/programledare. Det var en proffsig produktion som sändes via ett gäng videokameror, rörliga kameror och statistik från de uppkopplade stakmaskinerna. Stakmaskinerna var från Concept2 som hade folk på plats.
Träning som event är en spännande utmaning där dessa nya typer av idrottande ytterligare förflyttar värdeskapandet av den verksamhet som de erbjuder. Träningen är identitetsskapande då adepterna kan träna tillsammans uppkopplat från olika platser med en närvaro av coach och assisterande coach. Inramningen innebär att adepterna exponeras för en elitliknande miljö där de inte enbart är deltagare utan snarare medlemmar. Min bedömning är att den här typen av idrottande för vuxna har betydande och specifika värden där många traditionella föreningar saknar kompetens och kapacitet att leverera. Men den traditionella föreningen kan dra stor nytta av att söka inspiration från dessa nyskapande verksamheter som förflyttar idrottande för vuxna in i en spännande framtid.
Leave a comment