Problem med RAKEL nu under EU-ordförandeskapet och alla säkerhetsarrangemangen?

Det förekommer vissa uppgifter om problem med radioinfrastrukturen RAKEL. Enligt ett Rapportinslag på kvällen 16 juli ( detta går inte att återfinna på SVT-webben??) presenterades nyheten att RAKEL kommer att ligga nere fram till september. Dock finns i väldigt lite annan media som kan bekräfta detta. I TV4-Nyheterna 16 juli, Stockholm ger länspolismästaren Carin Götbland en kommentar i inslaget “Götblad tar Rakelproblem med ro”.

På Polisens.se finns förtydligande att det är inte RAKEL som stängs ner utan endast delsystemet CORA. Dock uttrycker Carin Götblad i TV4-inslaget att problemen ligger i RAKEL och att Polisen kommer att använda sig av reservsystemen. Polisen understryker i sitt uttalande/klargörande att RAKEL är under fortsatt testdrift.

Även Myndigheten för Samhällsskydd och Beredskap (MSB) tillbakavisas uppgifterna om problem med RAKEL, “- Vi har inget konstaterat fel i Rakelsystemet, säger Stefan Kvarnerås enhetschef MSB.” (klippt från MSBs webb).

Dock finns ett beslut (AA-144-60151-2008) den 14 juli, från Polismyndigheten i Stockholm, med rubriken “STOPP FÖR PROVDRIFT MED RAKEL” är bilden dock lite mer komplex där det framgår att det finns problem i Rakel och då i delsystemet CORA. Detta påverkar kommunikationen mellan LKC och användarna på fältet. Beslutet finns fullt tillgängligt på nätet och blir en träff vid lite googlande.

Beslutet är publicerat via Polisförbundet i Stockholms website BLÅLJUS.NU i en nyhet kring beslutet och vad det enligt dem själva innebär för polisen. Nyheten på BLÅLJUS.NU har rubriken “STOPP AV PROVDRIFT I CORA PÅ OLKC INNEBÄR STOPP I PROVDRIFT AV RAKEL I STOCKHOLM“.

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from DIGITALIZATION IN SPORTS

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading